Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ikony Matki Bożej

b082c.jpg
maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Kalendarz wydarzeń

Flat View
Rok
Widok miesiąca
Miesiąc
Weekly View
Tydzień
Daily View
Dzisiaj
Search
Szukaj

Św. Hilariona ...

Św. Hilariona Nowego (ok. 754). Św. Stefana cudotwórcy i wyznawcy (ok. 815). Mcz. Jonasza i Warachizjusza (ok. 330). Św. Ambrożego wyznawcy, katolikosa-patriarchy Gruzji.

 

STEFAN, mnich, cudotwórca (Prepodobnyj Stiefan czudotworec, ispowiednik), 28 marca/10 kwietnia. 

Już w młodości poświęcił się Bogu. Przez długie lata prowadził ascetyczne życie w jednym z monasterów położonych w okolicach Konstantynopola. Będąc wzorem pobożności, pokory i czystości, zaskarbił sobie szacunek i uznanie innych braci i został wybrany przełożonym wspólnoty. Obdarzony przez Boga darem czynienia cudów prowadził podległych mu braci prostą drogą do zbawienia. 

Za rządów cesarza Leona Ormianina, gdy do władzy doszli ikonoklaści, Stefan stanął w obronie świętych wizerunków. W 815 r. został za to poddany torturom i wtrącony do więzienia. Tam zakończył swój ziemski żywot po 815 r. 

W ikonografii święty przedstawiany jest jako siwobrody mężczyzna, w szatach mnicha wielkiej schimy. W ręce trzyma ikonę przedstawiającą Chrystusa lub zwój. 

Imię Stefan pochodzi od greckiego słowa stephanos - "wieniec, korona; diadem; hełm; przepaska na czole".

opr. Jarosław Charkiewicz

 

PIOTR, kapłan męczennik (Swiaszczennomuczenik Pietr), 28 marca/10 kwietnia i pierwsza niedziela czerwca (wg nowego stylu). 

Św. męczennik Piotr urodził się w 1891 r. we wsi Tarnawatka (pow. tomaszowski). Kształcił się w szkole rolniczej, którą ukończył w 1908 r. W latach pierwszej wojny światowej i po jej zakończeniu przyszły pasterz i święty pracował jako nauczyciel. 

Trzydziestoletni Piotr Ohryzko poczuł powołanie do służby cerkiewnej i wstąpił do Wołyńskiego Seminarium Duchownego w Krzemieńcu. Po ukończeniu w 1923 r. seminarium zawarł związek małżeński. W grudniu tegoż roku otrzymał w Krzemieńcu święcenia diakońskie i kapłańskie z rąk biskupa lubelskiego Antoniego. Przez kilkanaście lat o. Piotr był duchownym Diecezji Wołyńskiej. Służył w wielu parafiach powiatów włodzimierskiego, dubieńskiego, łuckiego, horochowskiego. 

W 1939 r., gdy Wołyń znalazł się pod władzą bezbożnego reżimu, o. Piotr powrócił na rodzinną Ziemię Chełmską - na Tomaszowszczyznę. Zamieszkał we wsi Sumin, wkrótce został proboszczem parafii Moreszyn. W prowadzonej gorliwie w trudnych warunkach wojny pracy duszpasterskiej kapłan ten szczególną uwagę poświęcał młodzieży. Nie omijały go dramatyczne chwile, w latach wojny kilkakrotnie dokonywano na duchownego napadów. 

Męczeńską śmierć znalazł w należącej do jego parafii wsi Czartowiec (pow. zamojski). W kwietniu 1944 r. w czasie Wielkiego Tygodnia - w Wielki Poniedziałek celebrował tam Boską Liturgię dla młodzieży połączoną z wielkopostną spowiedzią. Duchownego w szatach liturgicznych wyprowadzono z cerkwi. Zerwano z niego szaty i poprowadzono za wieś, gdzie został okrutnie zamęczony. 

Ciało męczennika prawdopodobnie pochowano na łąkach w miejscu kaźni. Nie zdołano go dokładniej ustalić. 

Imię Piotr pochodzi od greckiego słowa petros - "kamień" (lub petra - "skała, opoka").

za: www.lublin.cerkiew.pl

Wróć

Design by eltonik24.pl